środa, 13 kwietnia 2016

#budowaniewewnetrznejsily cz.7

Siłę i radość często zabierają nam gry, w które tak naprawdę wcale nie chcemy grać. Taką grą jest "trójkąt dramatyczny". 

Koncepcja "trójkąta dramatycznego" Stephana Karpmana pokazuje dynamikę zmiany ról w relacjach międzyludzkich. 

I tak - ofiarę charakteryzuje brak brania odpowiedzialności za swoje życie, ale też czerpanie korzyści poprzez "uczepienie się" wybawcy. Korzyści, chociażby takich, jak opieka, uwaga, czy wyręczenie.

Ofiara potrzebuje kata, na którego będzie można zrzucić winę za wszelkie nieszczęścia, a który swoją siłę będzie czerpać z władzy i kontroli. Kat bez ofiary nie jest w stanie spełnić się w swojej roli. Kat widzi w ofierze to, czego sam się w sobie boi, a boi się poczucia słabości.

Między kata i ofiarę wkracza tymczasowy pseudobohater - wybawca. Wybawca stawiając się wyżej, niż ofiara, podreperowuje swoje poczucie własnej wartości. Wybawca często interweniuje i wyręcza, ale też zagarnia przestrzeń ofiary. 

W literaturze, kinematografii, czy życiu społecznym, bardzo łatwo wspomniane role dostrzec - bohaterowie, czarne charaktery, pokrzywdzeni...
Scenariusze ludzkich dramatów oparte są o wspomniany schemat. Nie ma tutaj roli bardziej lub mniej wartościowej. Kat, ofiara i wybawca żyją w symbiozie. Potrzebują siebie nawzajem, aby odegrać odwieczny teatr. 

Nie jesteśmy jednak skazani na ten układ, pozornie "bez wyjścia". Wraz ze wzrostem świadomości stajemy się odpowiedzialnymi twórcami zdrowych relacji. Aby być świadomym twórcą, w pierwszej kolejności:

- stawiaj swoje granice i szanuj granice innych,
- bierz odpowiedzialność tylko za to, na co masz realny wpływ,
- pomagaj wtedy, gdy czujesz, że druga strona realnie tej pomocy potrzebuje, aby pójść dalej swoją drogą,
- asertywnie wyrażaj potrzeby i emocje, ale weź pod uwagę, że nikt nie urodził się tu po to, aby spełniać Twoje oczekiwania.

Role z trójkąta dramatycznego mogą się pojawić w pracy, w domu, w społeczności, do której należysz. Nie warto bawić w to, co prowadzi do wiecznego uwikłania. Warto być świadomym twórcą relacji. Chyba, że chcesz jeszcze chwilę pograć...

Pytania coachingowe:
- do której roli Ci najbliżej i co Cię tam przyciąga?
- której roli najbardziej nie chcesz pełnić i co Cię w niej odpycha?
- jakie korzyści i straty masz z wychodzenia poza "trójkąt dramatyczny"?

Pozdrawiam serdecznie,
W.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz